Hikvision DS-2CD2686G2-IZS
Kód: DS-2CD2686G2-IZS/BIL DS-2CD2686G2-IZS/CER Zvolte variantu.png?678116eb)
Návrh zabezpečení vašeho objektu
Zpracujeme kompletní návrh
zabezpečení Vašeho domu, dle vašich potřeb.

Doprava zdarma
při nákupu nad 2000,- Kč, kurýrem, dle Vašeho výběru.

Prodloužená záruka
Nadstandartní záruka 36 měsíců,
na většinu produktů Hikvision

10 let zkušeností
Více než 10 let zkušeností,
s instalací kamerových systémů
Detailní popis produktu
Klíčové vlastnosti
- Vysoce kvalitní obraz s rozlišením 8 MP
- Motorizovaná varifokální čočka pro snadnou instalaci a monitorování
- Vynikající výkon při slabém osvětlení díky technologii Power-by-DarkFighter
- Efektivní kompresní technologie H.265+
- Jasný obraz proti silnému protisvětlu díky technologii 120 dB true WDR
- Zaměřte se na klasifikaci cílů lidí a vozidel na základě hlubokého učení
- K dispozici je audio a alarmové rozhraní
- Odolný vůči vodě a prachu (IP66) a odolný proti vandalismu (IK10)
Technické parametry
| Image Sensor | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 3840 × 2160 |
| Min. Illumination | Barva: 0.003 Lux @ (F1.4, AGC ON), ČB: 0 Lux s IR |
| Shutter Time | 1/3 s až 1/100,000 s |
| Day & Night | IR cut filtr |
| Angle Adjustment | Otočení: 0° až 355°, tilt: 0° až 90°, rotate: 0° až 360° |
| Lens Type | Varifocal lens, motorized lens, 2.8 až 12 mm |
| Focal Length & FOV | 2.8 až 12 mm, horizontální ÚPOZ 108° až 46°, vertikální ÚPOZ 58° až 26°, diagonální ÚPOZ 127.4° až 52° |
| Lens Mount | Ø14 |
| Typ clony | Pevná |
| Aperture | F1.4 |
| DORI vzdálenosti | 2.8 až 12 mm: | Wide: D: 86.0 m, O: 34.1 m, R: 17.2 m, I: 8.6 m | Tele: D: 214.0 m, O: 84.9 m, R: 42.8 m, I: 21.4 m |
| Supplement Light Type | IR |
| Supplement Light Range | Až 60 m |
| Smart Supplement Light | Ano |
| Vlnová délka IR | 850 nm |
| Main Stream | 50 Hz: 25 fps (3840 × 2160, 3200 × 1800, 2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) | 60 Hz: 24 fps (3840 × 2160) | 30 fps (3200 × 1800, 2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (640 × 480, 640 × 360) | 60 Hz: 30 fps (640 × 480, 640 × 360) |
| Third Stream | 50 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) | 60 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) | *Third stream is supported under certain settings. |
| Video Compression | Hlavní proud: H.265/H.264/H.264+/H.265+ | Vedlejší proud: H.265/H.264/MJPEG | Třetí proud: H.265/H.264 | *Third stream is supported under certain settings. |
| Video Bit Rate | 32 Kbps až 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Bit Rate Control | CBR/VBR |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 a H.265 encoding |
| Region Of Interest (ROI) | 1 fixed region for main stream a sub-stream |
| Target Cropping | Ano |
| Audio Type | Mono sound |
| Audio Compression | G.711ulaw/G.711alaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 až 192 Kbps (MP2L2)/8 až 320 Kbps (MP3)/16 až 64 Kbps (AAC) |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHz/48 kHz |
| Environment Noise Filtering | Ano |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, NTP, UPnP, SMTP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, PPPoE, SNMP, ARP |
| Simultaneous Live View | Až 6 channels |
| User/Host | Až 32 users. 3 user levels: administrator, operator a user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, IP address filter, Security Audit Log, basic a digest authentication for HTTP/HTTPS, TLS 1.1/1.2, WSSE a digest authentication for Open Network Video Interface |
| Network Storage | MicroSD/SDHC/SDXC card (256 GB) local storage, a NAS (NFS, SMB/CIFS), auto network replenishment (ANR) | Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption a health detection are supported. |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 10+ | Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+ | Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+ |
| Image Parameters Switch | Ano |
| Image Settings | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, white balance adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Den, Noc, Automaticky, Plán |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR |
| Síťové rozhraní | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| Vestavěné úložiště | Built-in micro SD slot, až 256 GB |
| Audio | 1 input (line in), 3.5 mm connector, max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium; | 1 output (line out), 3.5 mm connector, max. output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium |
| Alarm | 1 input, 1 output (max. 24 VDC/24 VAC, 1 A) |
| Resetovací tlačítko | Ano |
| Basic Event | Motion detection (human a vehicle targets classification), video tampering alarm, exception |
| Smart Event | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection (support alarm triggering by specified target types (human a vehicle)) | Scene change detection |
| Propojení | Upload to FTP/NAS/memory card, notify surveillance center, send email, trigger recording, trigger capture, trigger alarm output, audible warning |
| Face Capture | Ano |
| Power | 12 VDC, 1.08 A, max. 13 W, Ø5.5 mm coaxial power plug, reverse polarity protection | PoE: 802.3at, Class 4, 42.5 V až 57 V, 0.36 A až 0.27 A, max. 15 W |
| Dimension | Ø144.1 mm × 345.7 mm (Ø5.7" × 13.6") |
| Package Dimension | 385 mm × 190 mm × 180 mm (15.2" × 7.5" × 7.1") |
| Weight | Přibližně 1430 g (3.2 lb.) |
| With Package Weight | Přibližně 2490 g (5.5 lb.) |
| Storage Conditions | -30 °C až 60 °C (-22 °F až 140 °F). Humidity 95% nebo méně (bez kondenzace) |
| Startup And Operating Conditions | -30 °C až 60 °C (-22 °F až 140 °F). Humidity 95% nebo méně (bez kondenzace) |
| Language | 33 languages | English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| General Function | Anti-flicker, heartbeat, mirror, privacy mask, flash log, password reset via email, pixel counter |
| Safety | UL (UL 60950-1); CB (IEC 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013); CE-LVD (EN 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013) |
| Environment | CE-RoHS (2011/65/EU); WEEE (2012/19/EU); Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| Protection | IP66 (IEC 60529-2013), IK10 (IEC 62262:2002) |
Doplňkové parametry
| Kategorie: | 8 Mpix |
|---|---|
| Záruka: | 36 měsíců |
| ? Antivandal: | IK10 |
| ? DarkFighter: | Ne |
| SD karta: | Ne |
| Krytí: | IP66 |
| Mikrofon: | Ano |
| Napájení: | 12V DC / PoE (802.3at) |
| ? AcuSense: | 2. generace |
| ? ColorVu: | Ne |
| Typ kamery: | bullet |
| ? WDR: | 120 dB |
Diskuze
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
